Szkraby mają moc! Dzień Ochrony Praw Dziecka

10-12-2020, 10:15 Porady dla dziecka i rodzica

Nie każdy z nas wie, że 10 grudnia obchodzimy Dzień Ochrony Praw Dziecka. Z tej okazji postanowiliśmy zastanowić się nad tym, czy dorośli mogą nauczyć się czegoś od dzieci. A Ty jak uważasz?

Zazwyczaj dzieci mają wiele energii, lubią być wszędzie i nie kalkulują. Czy to są złe cechy? Często dorośli mogą usłyszeć stwierdzenie – zachowujesz się dziecinnie. Dlatego też w tym artykule podzielimy się z Wami cechami, które naszym zdaniem wyróżniają dzieci i mogą inspirować dorosłych!

Wyobraźnia

Kolejną cechą wyróżniającą dzieci jest posiadanie ogromnej wyobraźni. Często słyszymy zmyślone historie lub jesteśmy zasypywani milionami pytań. Niejednokrotnie obrazki wykonane przez maluszków, są dla nas oczywiste, jednak dzieci widzą je inaczej. Zwykła kropka na kartce, którą dostrzegają dorośli, może okazać się przejściem do kolejnego świata, który jest zgoła inny od obecnej rzeczywistości. Ciekawość świata i możliwość tworzenia abstrakcyjnych historii to kolejna, cecha, która zniknęła u dorosłych. Być może warto wraz z dziećmi pobudzać swoją wyobraźnię, bo przecież ona może okazać się kluczem do kreatywności.

Wiara w marzenia

Dzieciaki żyją marzeniami i wierzą, że wszystko jest do zrealizowania. Pytając, kim będą w przyszłości odpowiadają bez wahania, a w szczególności są przekonane, że będą znanymi piłkarzami lub piosenkarkami. Ta tendencja u maluchów jest piękna i cenna, bo ile razy dorośli zaczynają wątpić, poddawać się przy jednorazowym niepowodzeniu. Pełnoletność wyzwala w nas ogrom niepewności, brak zawziętości i dostrzegania ogromu limitów. Dlatego też warto zainspirować się siłą marzeń, która emanuje od dzieci i wdrożyć odpowiednie działania do realizacji planu. Warto pamiętać, aby pozwalać dzieciom żyć pragnieniami i nie sprowadzać ich na ziemię. Pozwalając maluchom marzyć, a przede wszystkim dając możliwość pełnej wiary w swoje możliwości, obdarowujemy ich wsparciem i poczuciem, że wszystko jest możliwe.

Odwaga

Zazwyczaj dzieci mówią, to co myślą. Choć czasem może okazać się to niekulturalne, to z drugiej strony dorośli czasem spotykają się z sytuacjami, w których brakuje im odwagi powiedzenia o tym, co tak naprawdę uważają. Zdarzają się momenty, w którym boimy się bronić, rozmawiać o swoich przekonaniach i poglądach, podczas kiedy dziecko otwarcie powiedziałoby, co mu się podoba. Czasami odwaga dzieci stoi na pograniczu nierozważności, aczkolwiek często zdarza się, że dorosłym brakuje odwagi w działaniach, a przecież ta cecha może być wyznacznikiem sukcesów.

Oczywiście każdy zarówno, dorosły, jak i malec posiada wady. Jednak warto zastanowić się nad tym, że dzieci nie będą zawsze dziećmi. To one są następnym pokoleniem, odpowiedzialnym za przyszłość oraz dadzą wyznacznik dorosłości i dojrzałości. Na co dzień słuchajmy swoich malców po to, by dać im poczucie zaufania i wiary w ich możliwości. Dzieci mogą inspirować dorosłych, mogą uczynić wiele dobrego dla świata i siebie, ale przede wszystkim potrzebują wsparcia u najbliższych. Jeśli w ich słowniku nie ma słowa niemożliwe, to być może tylko my – dorośli – wątpimy w realizację pewnych celów. 

Dzień Ochrony Praw Dziecka może stać się dobrym momentem na to, by dorośli współpracowali z dziećmi i uczyli się od siebie wzajemnie.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group