Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

16-03-2020, 14:41 Porady dla dziecka i rodzica

Zamknięte szkoły, kwarantanna w domu i szaleństwo w sklepach oraz ciągłe informacje o kolejnych zakażonych i ofiarach śmiertelnych – jak rozmawiać o tym z dzieckiem, aby samo nie uległo panice? Gorszy od pandemii jest tylko strach i niepewność. Zadbaj o komfort psychiczny swojej pociechy.

Pierwsze i najważniejsze – szczerze rozmawiaj!

Lęk powoduje brak wiedzy, a nie rozmowy. Nie obawiaj się mówić mu o faktach. Jeżeli nie uzyska rzetelnych informacji u Ciebie, to będzie ich szukać w internecie, telewizji i wśród rówieśników. Nie podawaj mu informacji, których nie jesteś pewien. Kiedy nie znasz odpowiedzi na pytanie, odpowiedz po prostu „Nie wiem.” – szczerość buduje zaufanie. Oczywiście, nie pozostawiaj jego i siebie bez odpowiedzi, aby uniknąć fakenewsów, czerp wiedzę o wirusie z oficjalnych stron rządowych. Im więcej wiesz, tym mniej się boisz! Zadbaj tylko o to, aby Twoje źródła były rzetelne.

Słuchaj uważnie!

Dla każdego dziecka ta nowa, nieznana dotąd sytuacja, której skutkami może być zagrożenie zdrowia i życia, wiąże się ze strachem i poczuciem zagrożenia. Nie lekceważ tych emocji, daj dziecku pewność, że w każdej chwili może do Ciebie przyjść i opowiedzieć o swoim nawet najdziwniejszym lęku. Dzięki temu będziesz trzymać rękę na pulsie i na bieżąco będziesz mógł je uspokajać i rozwiewać niepewności.

Uspokajaj!

Wytłumacz dziecku, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, a przede wszystkim, że ma charakter przejściowy – zagrożenie minie i znów wrócicie do codzienności. Przypominaj mu o profilaktyce. Mycie rąk, higiena, dbanie o odporność (również poprzez odpowiednią dietę), wysypianie się i nie wychodzenie z domu – to kwestie, które w znaczący sposób utrudniają rozprzestrzenianie się wirusa. Przypomnij o tym dziecku – mając świadomość, że może panować nad sytuacją, będzie spokojniejsze! Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co robisz, żeby czarne myśli nie miały nad Tobą władzy (czytanie książek, oglądanie komedii, gry, rozmowa z przyjacielem). Spytaj, co jemu pomaga? Zastanówcie się, co możecie robić wspólnie, aby skupić się na czymś innym i zachować dobry nastrój.

Pozostań blisko dziecka, a na pewno wspólnie przejdziecie przez ten wyjątkowy czas bez większych trudów.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48502741749 zapisy@akademiafalubaz.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ"