Wpływ ruchu na pracę mózgu u dzieci

16-05-2019, 15:00 Porady dla dziecka i rodzica

Kiedy myślimy o korzyściach płynących ze sportu, myślimy głównie o rozwoju fizycznym. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że aktywność ruchowa korzystnie wpływa na skupienie i poprawne funkcjonowanie mózgu, w szczególności u młodego sportowca.

Zaproszenie na bezpłatne treningi

W trosce o zdrowie Twojego dziecka Akademia Piłkarska Falubaz chce zaprosić Was na darmowe treningi do końca maja. 4 obiekty treningowe dadzą gwarancję zaznajomienia się z  atmosferą panującą na zajęciach oraz poznania nowych przyjaciół. Aby skorzystać z promocji, wystarczy najzwyczajniej zarejestrować się na naszej stronie i przyjść na trening.

Spis wszystkich lokalizacji i harmonogram treningów znajdziesz tutaj.

Korzyści, jakie dziecko czerpie ze sportu, są nie do przecenienia. Dr Sylwia Nowacka-Dobosz z Zakładu Teorii Wychowania Fizycznego i Korektywy w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, przekonywała nauczycieli, by starali się ruszać z dziećmi podczas każdej lekcji. Większe zainteresowanie zajęciami może wywołać nawet 5 minut nieskomplikowanych ćwiczeń. Trzeba zaznaczyć, że dzieci bez odpowiedniej dawki ruchu częściej przejawiają problemy w nauce pisania i czytania, a także z koncentracją uwagi i wyrażaniem własnych emocji.

Powstałe zaburzenia można jednak zlikwidować właśnie poprzez ruch. Paul Denisson, autor kinezjologii edukacyjnej, proponuje ćwiczenia bardzo łatwe i bezpieczne, które prowadzą do integracji obu półkul mózgu, czego efektem może być np.: płynne czytanie lub poprawa koncentracji uwagi dziecka na własnych ruchach i działaniu. Dennison zaobserwował, które ruchy wywierają dobroczynny wpływ na dzieci i opierając się na tym stworzył kanon podstawowych ćwiczeń, które nazwał gimnastyką mózgu – tłumaczy dr Sylwia-Nowacka Dobosz. 

Co daje gra w piłkę nożną?

Piłka nożna jest jedną z najefektywniej wzmacniających odporność dyscyplin sportowych. Stabilizacja układu nerwowego i zapewnienie odpowiedniego środowiska pracy mózgu to jej największe zalety. Mają one swoje źródło w drużynowym charakterze gry, który wychowuje piłkarza od najmłodszych lat do funkcjonowania w grupie. Pozytywnymi efektami tego procesu socjalizacji są redukcja stresu i zapewnienie odpowiedniego środowiska pracy dla mózgu. Podstawowym plusem piłki nożnej jest również ideologia fair play oraz zdrowy tryb życia, który prowadzą zawodnicy. Aktywność fizyczna jest równoznaczna z zaprzestaniem korzystania z używek i utrzymywaniem zdrowej diety. To z kolei prowadzi do stabilnej pracy układu nerwowego.

Trenerzy Akademii Piłkarskiej Falubaz gwarantują pełen profesjonalizm treningu i rozwoju fizycznego. Dbamy o odpowiednie przygotowanie piłkarzy, którzy mogą znaleźć się w naszych szeregach już od 4 roku życia. Klubowy dietyk i terapeuta dbają o zdrowie młodych zawodników.

Profesjonalnych graczy będących w innych klubach lub bez przynależności klubowej zapraszamy do naszej reprezentacji Akademii. Zgłoszenia na testy prosimy kierować telefonicznie na numer 501 698 401 lub mailowo na adres d.stopa@akademiafalubaz.pl


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group