Co zrobić, aby dziecko zaczęło ćwiczyć?

26-03-2019, 16:30 Porady dla dziecka i rodzica

Od jakiegoś  już czasu trwa moda na aktywny wypoczynek. Zdrowy tryb życia promują przede wszystkim sportowcy. Natomiast dorośli porzucili siedzenie na kanapie przed telewizorem i smartfonem w ręku i postanowili przerzucić się na rowery, basen czy siłownie. Jednak co z najmłodszymi? Czy oni również chcą angażować się w uprawianie sportu? Bywa z tym różnie. Wszystko zależy od ich charakteru i….rodzica.

Jest grupa dzieci, która nie ma ochoty na podejmowanie jakiekolwiek aktywności, co niestety może się negatywnie odbić na ich zdrowiu. Nie zdają sobie sprawy, ile zalet ma regularne trenowanie sportu, a szczególnie piłki nożnej. Ale od czego ma się rodziców. To właśnie opiekunowie powinni zachęcić swoje pociechy do wysiłku fizycznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak piłka nożna wpływa na zdrowie Twojego dziecka, zajrzyj tutaj.

Co zrobić, gdy dziecko Cię nie słucha i brakuje Ci już argumentów? Drogi rodzicu, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka rad, jak skutecznie przekonać malucha do aktywności fizycznej bądź też jak odpowiednio zmotywować, gdy Twoja pociecha ma tzw. słomiany zapał.  

Bądź przykładem

Jest takie powiedzenie, że przykład idzie z góry. I tak jest w tym przypadku. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko aktywnie spędzało czasz, to musisz dać mu przykład. Nie wymagaj, żeby ćwiczyło, skoro sam tego nie robisz. Maluchy czerpią wzorce od swoich opiekunów. 

Pozwól wybrać

Pamiętaj, każdy człowiek, każde dziecko ma inne predyspozycje i upodobania. Ktoś jest rewelacyjny w siatkówce, ktoś inny w piłce nożnej. Dlatego nic nie narzucaj i pozwól swojej pociesze wybrać sport. Nie wybieraj dziecku sportu na siłę, ponieważ może się to skończyć rezygnacją z jakiegokolwiek sportu. A tego chcesz uniknąć, prawda? Dobrze by było, gdyby dziecko spróbowało kilku różnych i oceniło, na których zajęciach czuło się najlepiej.

Zbuduj świadomość o zdrowiu

Już od najmłodszych lat staraj się uświadamiać swoje dziecko, jak istotną rolę w życiu człowieka odgrywa aktywność fizyczna. Próbuj przekonać swoją pociechę, że ruch  to zdrowie, że w przyszłości, dzięki uprawianiu sportu będą czuli się lepiej.

Wspomnij o rówieśnikach

Gdy wiesz, że kolega lub koleżanka twojego dziecka trenuje np. piłkę nożną, to spróbuj to wykorzystać jako argument. Kontakty z rówieśnikami  są bowiem bardzo ważne. Dzieci funkcjonują w grupach (zdarzają się wyjątki), a wspólne trenowanie piłki nożnej pozwala m.in. na wymianę boiskowych doświadczeń oraz przeżywanie wspólnych przygód. Jedna przede wszystkim piłka nożna pozostawia wspomnienia. Uprawianie sportu umożliwia również poznanie nowych przyjaciół z którymi można dzielić tę samą pasję.

Przełam strach

Dzieci bardzo często boją się wysiłku fizycznego. Powodem takiego zachowania może być nieprzyjemny nauczyciel WF-u, który kazał swoim podopiecznym za karę  robić pompki lub biegać okrążenia (najczęściej wokół sali). A może również na nich krzyczał, przez co pociechy traktują sport jako karę. Ale przecież aktywność fizyczna to sama przyjemność. Dlatego spróbuj przełamać strach dziecka pokazując mu, że sport wcale nie jest taki zły, jak może mu się wydawać.

Nie krzycz, a motywuj i wspieraj

Jeśli namówiłeś już swojego malucha, aby ten zaczął regularnie trenować, to jest to połowa sukcesu. Dalej wszystko zależy od ciebie i twojego zachowania. Jeśli regularnie bywasz na treningach, czy też turniejach i myślisz, że wiesz wszystko i jesteś lepszy od trenera. To nie, wcale nie jesteś lepszy. Pod żadnym pozorem nie krytykuj, nie krzycz. Każdy może mieć słabszy dzień, prawda? Przez takie zachowanie dziecko może się zamknąć w sobie i szybko zniechęcić do sportu. Dlatego bądź wsparciem. Zmotywuj go do dalszego rozwoju.

Dostrzegaj zaangażowanie

Nie każdy ma talent i nie każdy będzie drugim Cristiano Ronaldo, czy Messim. Nie oznacza to jednak, że nie należy chwalić swojej pociechy. Liczy się bowiem zaangażowanie, a za taką postawę trzeba nagradzać. I nie musi być to nagroda materialna. Po prostu doceniaj starania


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group