Czy kobiety mogą grać w piłkę nożną?

22-09-2022, 11:31 Nabory piłkarskie

Piłka nożna od zawsze była sportem, który przypisywany był do mężczyzn. Początkowo, gdy sport ten dopiero raczkował grali w niego tylko oni,  ale wynikało to z zasad kulturowych oraz braku posiadanych praw przez kobiety. W ostatnich kilku latach futbol przyciągnął coraz więcej dziewczyn do tego sportu. Z biegiem lat powstaje coraz więcej drużyn oraz turniejów dedykowanych dla płci żeńskiej, szczególnie w zachodnich krajach. W wielu popularnych drużynach, takich jak: Paris Saint-Germain, FC Barcelona, czy VfL Wolfsburg powstają drużyny specjalizujące się w kobiecej piłce nożnej. 

Czy dziewczyny mogą grać w piłkę nożną

Piłkarki w Polsce - czy w ogóle istnieją?

Piłka nożna kobiet w Polsce staje się coraz bardziej popularniejsza. Nawet gdy w okolicy nie ma klubu sportowego przeznaczonego specjalnie dla dziewcząt, bezproblemowo dołączają do lokalnych drużyn męskich. Widząc rosnące zainteresowanie futbolem wśród kobiet coraz więcej miast zakłada drużyny specjalnie dla nich. Rozgrywki organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej odbywają się na tych samych zasadach co w piłce nożnej męskiej. Odpowiednikiem polskiej Ekstraklasy męskiej, jest Ekstraliga kobiet, w której obecnie gra 12 zespołów i rywalizują one o Puchar Polski.

Nazwiska o których usłyszał świat

Najczęstszym kierunkiem naszych piłkarek są Niemcy. Jednym z głośniejszych polskich transferów było przejście Ewy Pajor - mistrzyni Europy do lat 17 z 2013 z konińskiego Medyka, do VfL Wolfsburg Frauen. W sezonie 2018/2019 sięgnęła z zespołem po Puchar Niemiec, a także otrzymała tytuł Królowej Strzelczyń Bundesligi. 

W 2018 roku polskich fanów kobiecej piłki obiegła informacja o transferze pomocniczki Pauliny Dudek do Paris Saint-Germain. Polka, która do tej pory rozegrała w barwach paryskiego klubu 69 meczów można powiedzieć, że dzieli szatnie z takimi zawodnikami jak Messi, Neymar czy Mbappe. 

Katarzyna Kiedrzynek to polska bramkarka, wychowanka polskiego klubu Motor Lublin, która przez 7 lat związana była z klubem Paris Saint-Germain. Rozegrała w nim 119 meczów (84 ligowe, 11 w Pucharze Francji i 24 w Lidze Mistrzyń). Od 2020 roku stała się koleżanką z szatni Ewy Pajor dołączając do VfL Wolfsburg Frauen.

Było o nich głośno! 

O polskich piłkarkach zrobiło się głośno w 2013 roku podczas Mistrzostw Europy U-17 w Szwajcarii. Nasza biało-czerwona kadra złożona z zawodniczek poniżej 17 roku życia sięgnęła wtedy po złoto, pokonując Szwecję 1:0. Dla zawodniczek ze “złotej” kadry był to klucz do dalszej kariery. Wiele z nich w pogoni za piłkarskimi marzeniami dostało propozycję z zachodnich klubów, w których grają profesjonalnie w futbol, rywalizując o puchar Ligi Mistrzyń. 

Czy piłka nożna jest sportem dla dziewczyn?

Piłka nożna jak każdy inny sport może być uprawiany przez płeć piękną. W amatorskich rozgrywkach bierze udział coraz więcej dziewczyn, a jak powszechnie wiadomo - bez amatorskich gier, nie ma profesjonalnych rozgrywek. Jeśli dziewczynka pragnie spróbować swoich sił w futbolu, nie można jej zniechęcać słowami “to sport dla chłopaków”. Sport nie ma przypisania do płci, a warto pamiętać, że sukcesy kobiecej piłki nożnej są coraz większe. 

Jeśli Twoja córka pragnie zacząć przygodę z piłką nożną, zapisz ją do Akademii Piłkarskiej Falubaz. Akademia dysponuje kobiecymi drużynami, które tak jak drużyny chłopców, biorą udział w rozgrywkach. Nie czekaj i wychowaj z nami następczynie Ewy Pajor.

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48502741749 zapisy@akademiafalubaz.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ"