Piłka nożna w walce o środowisko!

24-06-2020, 15:38 Porady dla dziecka i rodzica

Piłka nożna może być kosztownym hobby nie tylko dla zawodników i kibiców, ale również dla środowiska. Każdy sezon wiąże się z masową produkcją koszulek i innych gadżetów. Stare ubrania i piłki trafiają na śmieci, gdzie rozkładają się przez następne kilkaset lat. Świat futbolu nie pozostaje obojętny na potrzeby naszej planety i coraz częściej wybiera ekologiczne rozwiązania.

Pierwsze ruchy proekologiczne w piłce nożnej zaczęły się 10 lat temu. Podczas mistrzostw w RPA w 2011 roku, firma Nike w ramach projektu Considered Design uruchomiła produkcję poliestrowych koszulek z przetworzonych butelek PET dla graczy i kibiców. Jak podał producent, w ten sposób przetworzono 13 mln butelek co dało 1,5 mln koszulek. W trakcie produkcji zmniejszono zużycie energii o 30 proc. w porównaniu z wytwarzaniem zwykłych koszulek. W ramach projektu pojawiły się również buty piłkarskie, tenisówki i kurtki z recyklingowanego tworzywa PET. 

Współcześnie ekologia odgrywa coraz większą rolę w światowym futbolu. Tegoroczne mistrzostwa Europy po raz pierwszy będą miały swój zielony ślad. Prezydent UEFA Aleksander Čeferin, podczas konferencji w Lublanie, zapowiedział inwestycję. UEFA przyczynia się do dużej emisji CO2, szacuje się, że organizacja całego EURO 2020, eliminacji i finału oraz podróże fanów i pracowników UEFA wygenerują 405 tys. ton CO2. Liga mistrzów postanowiła zmniejszyć swój ślad węglowy, sadząc drzewa. Posadzonych zostanie około 600 tys. drzew, po 50 tys. w każdym z dwunastu krajów – gospodarzy rozgrywek.
Przygotowania do najbliższego Mundialu również odbywają się z myślą o środowisku. Jeden z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych stadionów świata "Education City" w Ar-Rajjan został otwarty 15 czerwca. Obiekt mogący pomieścić 40 tysięcy widzów to arena piłkarskiego mundialu, który ma się odbyć w Katarze w 2022 roku. W jego konstrukcji hiszpańska firma wykorzystała najnowsze osiągnięcia w dziedzinie architektury i inżynierii. Nowoczesne technologie, w tym odnawialna energia, pozwolą na wytwarzanie we wnętrzu obiektu mikroklimatu. Tym samym osiągnięto po raz pierwszy w historii efekt stałej temperatury na murawie i na trybunach - nie przekroczy ona 26-27 stopni, podczas, gdy na zewnątrz termometry mogą wskazywać do 50 stopni. Co najważniejsze – stadion jest wykonany w całości z drewna.

Jako młody piłkarz pamiętaj, że każdy mały krok w stronę ekologii ma znaczenie! Na trening noś ze sobą bidon, zamiast 2 razy w tygodniu kupować wodę w plastikowej butelce. Pamiętaj aby segregować śmieci i oszczędzaj wodę!

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48502741749 zapisy@akademiafalubaz.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ"