Jak przekonać dziecko do uprawiania sportu?

21-05-2019, 16:02 Porady dla dziecka i rodzica

10% dzieci na świecie choruje na otyłość - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Te niepokojące wyniki badań potwierdzają, że bez sportu nie da się utrzymać równowagi psychofizycznej. Ale w jaki sposób przekonać pociechy do tego, że aktywność ruchowa będzie dla nich atrakcyjna?

Rola rodzica w zainteresowaniu dziecka sportem 

Rodzice często nie są świadomi tego, że to właśnie oni są największym wzorem dla swojego dziecka. Zachowania przyswajane przez młodego człowieka często mają swoje odbicie w nawykach swoich opiekunów. To właśnie rodzice mają najsilniejszy wpływ na młodego zawodnika, trenerzy i nauczyciele służą tylko wsparciem. Jeśli dziecko nie reaguje na namowy - spokojnie, potrzebna jest cierpliwość i odpowiednie podejście. Gra w piłkę w ogrodzie czy parku może okazać się ciekawym pomysłem.

Rodzic nigdy nie powinien zapominać, że dziecko należy zachęcać, a nie przymuszać. Świat sportu jest różnorodny i oferuje wiele dróg rozwoju. Odpowiednią dyscyplinę dopasowuje się do predyspozycji zawodnika, dlatego tak ważne jest ich sprawne wykrycie. W Akademii Piłkarskiej Reissa promujemy różne ścieżki sportowej kariery. Wiemy, że każdy zawodnik jest inny i sprawdzi się najlepiej na przypisanej specjalnie dla niego pozycji. 

Sport jako zabawa i bodziec do rozwoju

Dr Tomasz Kurach z Fundacji Sportu Pozytywnego potwierdza, że sport w sposób pozytywny wpływa na rozwój charakteru młodego człowieka. Niezaprzeczalnymi zaletami jego uprawiania jest wzrost pewności siebie i konsekwencji, tak potrzebnych w procesie socjalizacji. Z czasem dziecko same zacznie dostrzegać te zalety i czuć dumę oraz poczucie przynależności. Aby dodatkowo spotęgować radość z uprawiania sportu, możemy dodać kilka tzw. Zabaw piłkarskich. Konkurs kapkowania czy też berek z piłką u stopy na pewno zainteresują dziecko piłką nożną.

Dodatkową motywację dadzą na pewno nagrody i pochwały. Treningi nie mogą być karą, do której dziecko będzie się zmuszało. Jeśli widzimy, że dziecko nie odczuwa przyjemności z uprawiania sportu, potrzebna będzie rozmowa, która ustali przyczyny problemu. Czasami sednem kłopotu jest dyscyplina, lub nieodpowiednie otoczenie czy trenerzy. Dziecko kieruje się emocjami i łatwo je zranić, także musimy się przygotować na niełatwą rozmowę. Rodzic obowiązkowo powinien opanować własne uczucia i podczas rozmowy cierpliwie dojść do najodpowiedniejszego rozwiązania.

Musimy pamiętać aby w zdrowy sposób podchodzić do naszych pociech. Aktywność fizyczna może być niesamowitym dodatkiem do codziennych zajęć. Sport zapobiega chorobom, poprawia wydolność i kondycje, a przede wszystkim pomaga w budowaniu przyjaźni i poczucia wartości siebie. Miejmy to na myśli zapisując dziecko na pierwszy trening. Do końca maja nasza Akademia oferuje bezpłatne treningi, może to właśnie u nas Twoje dziecko znajdzie pasję do sportu. 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group