Cechy dobrego kapitana drużyny

16-02-2021, 14:18 Porady dla dziecka i rodzica

Często powtarza się, że zgrany zespół to podstawa sukcesu. Jednak w każdej drużynie znajdziemy wiele różnych charakterów i niejednokrotnie emocje niektórych z nich mogą działać negatywnie na atmosferę w szatani czy na boisku. Z pewnością takie zachowania nie wróżą dobrze drużynie. Dlatego też potrzebna jest osoba, która będzie w stanie połączyć różne charaktery, dać ogrom motywacji i wsparcia w krytycznych momentach. To między innymi rola kapitana drużyny. W tym artykule doradzimy, jakie cechy powinien mieć taki zawodnik!

Cechy dobrego kapitana drużyny

Kto może być kapitanem drużyny?

Kapitanem drużyny nie musi być najlepszy zawodnik na boisku. Z pewnością musi być przywódcą zespołu. Kapitana może wybrać trener, zawodnicy lub wspólnie podczas głosowania. Kiedy gracz dostaje opaskę na ramię oznacza to, że zobowiązuje się i jednocześnie deklaruje wspierać drużynę.  Przede wszystkim ma motywować zawodników do walki i dawać wiarę, że wszystko jest możliwe!

,,Kapitan zawsze wie, co robić - nawet gdy nie wie. Inaczej załoga traci wiarę w zwycięstwo, a to zawsze oznacza koniec” - Mariusz Zielke.

Jakie cechy powinien mieć dobry kapitan drużyny?

Ma serce do gry!

Zdecydowanie tą cechą powinien wyróżniać się kapitan. Dzięki temu podczas spotkań, rozgrywek, wszelkiego rodzaju okazji do rywalizacji może wykazać się siłą woli i pełnym zaangażowaniem. Jeżeli kapitan gra z poświęceniem i wiarą to zachęca swoich kolegów z boiska do podjęcia podobnej postawy i wytwarza specjalny charakter oraz gotowość do walki.

Postawa na treningach i podczas meczu

Kapitan musi zdawać sobie sprawę, że będzie miał duży wpływ na resztę zespołu, dlatego też ważne jest by wykazywał zaangażowanie zarówno na treningach, jak i meczach. Jego postawa nie może być arogancka, ale godna podziwu i inspirująca. To przecież on ma wpływać pozytywnie na zespół i motywować każdego do walki.

Posiada zdolność komunikacyjne

To bardzo ważna cecha. Dlaczego? Kapitan nieustannie musi w odpowiedni sposób porozumiewać się z sędzią, trenerem, ale tez kolegami z drużyny. Taki obowiązek wymaga przede wszystkim predyspozycji do odpowiedniego dobrania stylu komunikacji. Inaczej będzie zwracać się do sędziego, a inaczej w szatni do kolegów.

Kontakt z trenerem

To również istotna cecha. Dzięki temu kapitan może pracować nad porządkiem w drużynie. Dobra komunikacja z trenerem pozwala na przekazanie ważnych informacji zawodnikom. Czasem wystarczy kontakt wzrokowy i kapitan wie, co ma robić.

Umiejętności piłkarskie

Kapitan drużyny nie musi być najlepszy, ale zdecydowanie powinien zasilać podstawowy skład. Z pewnością taka funkcja zobowiązuje do bycia pewnym swoich umiejętności i reprezentowania godnych postaw na boisku.

Odpowiedzialność

Bez wątpienia kapitan musi być świadomy i odpowiedzialny za swoje decyzje. Ważne, aby potrafił być skupiony nawet gdy drużyna znajduje się pod presją.Jego odpowiednie decyzje w odpowiednim czasie przekładają się na nastawienie mentalne kolegów z drużyny.

Z pewnością rola kapitana drużyny nie należy do najłatwiejszych, jest to odpowiedzialne zadanie, które może przynieść wiele satysfakcji i miłych wspomnień. Każdy z nich może mieć różny charakter i temperament. Jednak ważne jest, by dbał o dobro zespołu.  Zawsze powinien wierzyć w swoją drużynę i w swoje umiejętności.

Życzymy wszystkim naszym kapitanom, aby dzielnie wykonywali swoją rolę!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group