Cały czas w górę!

30-12-2018, 15:20 Podsumowania

Piłkarze, trenerzy i wszyscy ludzie związani z Akademią Piłkarską Falubaz mogą z czystym sumieniem powiedzieć sobie, że za nami kolejny udany rok. - Nie oglądamy się do tyłu i ciągle myślimy o kolejnych wyzwaniach. Tak było w 2018, tak też będzie w 2019 roku – mówi prezes APF Damian Stopa

Kończący się rok kalendarzowy 2018 był już siódmym rokiem działalności w województwie lubuskim Akademii Piłkarskiej Falubaz. Gdy wczesną wiosną dokonywaliśmy urodzinowych podsumowań, to w głównych danych statystycznych nasz dorobek określały takie liczby, jak: 1300 zawodników, 75 trenerów, 15 koordynatorów i ponad 20 lokalizacji (w tym kolejna nowa – w Babimoście), w których prowadzone są treningi.

APF wyrobiła sobie markę jednego z czołowych klubów sportowych województwa lubuskiego, lidera w podejściu do pracy z dziećmi i młodzieżą. Nic więc dziwnego, że gdy szukaliśmy możliwości rywalizowania z czołowymi drużynami w Polsce, to z pozytywnym odzewem zakończyło się nawiązanie kontaktu z FCB Escola Varsovia, czyli polską filią szkółki FC Barcelony. Mimo mrozu i śniegu, pięć roczników mogło zagrać serię wartościowych sparingów na dużych boiskach ze sztuczną nawierzchnią, ponieważ Escola ma w Warszawie do dyspozycji dwa obiekty przykryte zimą specjalnym balonem.

A propos balonu, to niebawem APF będzie miał własny i będzie to pierwsze tego typu miejsce w województwie lubuskim.

- Myśleliśmy o tym od dawna, bo będzie to bardzo duży skok w rozwoju naszej Akademii, a to oczywiście przełoży się na jeszcze lepszy poziom szkolenia naszych zawodników i zawodniczek – mówił jesienią prezes APF Damian Stopa. Piłkarski balon czyli APF Arena w 2019 powinien stanąć w Nowej Soli, gdzie nasza akademia porozumiała się z władzami miasta i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Żeby poprawiać jakość szkolenia naszych zawodników, zarówno podczas regularnych treningów na poszczególnych lokalizacjach, ale przede wszystkim w grupach reprezentacyjnych, nasi trenerzy w ciągu ostatniego roku uczestniczyli w dużych konferencjach trenerskich, jak np. poznańskie Football Pro Coaching czy Lech Conferenece, a niektórzy z trenerów zaliczyli motywujące i pełne piłkarskich doświadczeń staże w dużych europejskich klubach. Trener Radosław Salwa miał przyjemność odbyć staż w hiszpańskim klubie La Liga – podmadryckim Getafe. Metody treningowe tych samych rozgrywek podglądał też Remigiusz Chyła, który przede wszystkim spędził tydzień w kraju Basków – Bilbao i tamtejszym Athletic Club. W międzyczasie od środka zobaczył też kluby z Sociedad, Alaves i Eibar.

Kolejny rok piłkarze i piłkarki, którzy na co dzień nie występują w rozgrywkach ligowych pod szyldem Polskiego Związku Piłki Nożnej, brali udział w cyklu Wielkopolsko-Lubuskich Lig Piłkarskich. Do tego drugi rok z rzędu organizowaliśmy turniej z udziałem APF i partnerskiego niemieckiego SV Wacker 09 Cottbus-Ströbitz. Graliśmy w bardzo wielu międzyklubowych, prestiżowych turniejach piłkarskich, np. w Zakopanem czy Wrocławiu, w Wielkopolsce na Turniejach Regionów oraz w Football Pro Cup Masters w Poznaniu.

Sezon zakończył tradycyjnie już mikołajkowy Falubaz Cup, czyli cykl turniejów dla wszystkich naszych roczników, święto piłki nożnej rozpisane w sumie na cztery weekendy i sześć turniejów, w tym dwa międzyklubowe dla roczników 2008 i 2010. Bez kompleksów wypadliśmy na tle takich zespołów, jak Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin, Lech Poznań, Zagłębie Lubin czy Varsovia Warszawa, a rocznik 2008 zajął 3. miejsce podczas Lubuszanka Falubaz Toyota Cup w Czerwieńsku.

Nie po raz pierwszy zaliczyliśmy świetną jesień w rozgrywkach ligowych. W podokręgu Zielona Góra w kategorii Młodzik grały jesienią dwa nasze zespoły. Pierwszy (2006) zdobył w swojej grupie komplet punktów, drugi (2007), choć młodszy od przeciwników, grał bardzo ambitnie i zajął miejsce tuż za liderami grupy.

21 to szczęśliwa liczba piłkarzy obu naszych drużyn w kategorii Orlik. Właśnie z tyloma punktami i kompletem wygranych na koncie zarówno rocznik 2008 jak i 2009 zakończył jesienne zmagania ligowe.

Dwa zespoły reprezentowały nas również w Żaku. APF I (2010) zajął pierwsze, a APF II (2011) drugie miejsce w swoich grupach rundy jesiennej Ligi Żaków LZPN.

APF grał też z powodzeniem w podokręgu Nowa Sól i Świebodzin, gdzie rywalizowaliśmy w lidze Żaków i Orlików. Choć tu do gry wystawiliśmy nasze trzecie i czwarte zespoły, to oba uzyskały awans do wiosennych grup mistrzowskich. Co więcej, w Żaku zdeklasowaliśmy przeciwników.

Ważnym momentem w roku było wykonanie kolejnego kroku w pionie szkolenia przeznaczonym tylko dla bramkarzy, a więc powołanie do życia Lubuskiej Akademii Bramkarskiej w lokalizacji Świebodzin, która tym samym dołączyła do rodziny LAB, w skład której wchodzą już lokalizacje w Nowej Soli i Zielonej Górze.

Miłą odmianą od boiskowych zmagań był w czerwcu tego roku wyjazd do Warszawy, gdzie na Stadionie Narodowym zespół U8 obejrzał mecz polskiej reprezentacji z Litwą, czyli ostatni sprawdzian kadry przed mundialem. Chłopcy na bilety zapracowali sobie wygraną na poziomie województwa w rozgrywkach „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku.

- Trudno tak zebrać wszystko i podsumować rok, jeśli za nami tak wiele. Część turniejów i boiskowych wydarzeń to nasze stałe punkty programu, ale do nich ciągle dochodzą nowe. Nie oglądamy się do tyłu i ciągle myślimy o kolejnych wyzwaniach. Tak było w 2018, tak też będzie w 2019 roku. Każdego dnia dostajemy dowody rzetelnie wykonywanej pracy na rzecz sportowego rozwoju młodych ludzi w postaci ich zadowolenia i radości widocznej na każdym treningu i podczas najróżniejszych rozgrywek piłkarskich – podsumowuje D. Stopa.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group