7 powodów, dla których dzieci powinny uprawiać sport

08-08-2016, 15:16

Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również umysłowy. Oto siedem powodów, dla których każdy malec powinien uprawiać sport.

W szkołach ponadgimnazjalnych niemal co trzecie dziecko ma nadwagę i liczba ta z każdym rokiem wzrasta. Dzieci do szkoły podjeżdżają autobusem lub samochodem, a popołudnia spędzają w domu, zamiast na podwórku lub boisku. Jedzą bezmyślnie, nawykowo, przed telewizorem i komputerem. Organizm domaga się wartościowych składników pochodzących z pożywienia. Gdy tych nie dostaje, woła o kolejną porcję jedzenia.

Aktywny styl życia pozwala utrzymywać prawidłową wagę ciała, a także zmniejsza chęć notorycznego podjadania niezdrowych przekąsek. Organizm regularnie wystawiany na intensywny wysiłek spragniony jest większej ilości składników odżywczych, zatem mały sportowiec chętniej zjada warzywa, owoce, kasze. Sportowe dziecko wie czym jest głód, a nie jedynie chęć zjedzenia czegokolwiek. - U dzieci, szczególnie tych najmłodszych, nie stosuje się tradycyjnych diet odchudzających (o obniżonej kaloryczności diety w stosunku do potrzeb organizmu). Dieta polega na dostarczeniu ilości kalorii równej zapotrzebowaniu i stopniowej zmianie nawyków żywieniowych - mówi dietetyk Beata Krawczyńska-Kowalska - natomiast WF w szkole to za mało. Dziecko powinno być aktywne każdego dnia - dodaje.

Sport zapobiega wadom postawy

Wady postawy są obecnie tak powszechne, że odchylenia, które kiedyś były alarmem do działania, obecnie są normą. Wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem w nieprawidłowej pozycji, brak ruchu, to wręcz gwarancja nabytych wad. - Przyczyn większości zaburzeń w postawie ciała dzieci i młodzieży upatruje się w niekorzystnych zmianach zachodzących w naturalnym środowisku, a szczególnie w zmianie stylu życia współczesnego człowieka. Zmiana ta polega na znacznym ograniczeniu aktywności fizycznej na rzecz siedzącego trybu życia. Zmniejszanie się aktywności ruchowej ogranicza doświadczenia sensomotoryczne dzieci i młodzieży. Taki stan wpływa na zmniejszenie zdolności adaptacyjnych rozwijającego się organizmu i zaburza możliwości przystosowawcze do zmieniającego się środowiska. Skutkiem tego jest pogarszająca się wydolność fizyczna organizmu oraz występowanie chorób cywilizacyjnych oraz wad postawy ciała - mówi Tomasz Szurmik, fizjoterapeuta.

Jak się okazuje, nadmierna asymetria może powstać nawet w wyniku złej diety. - Niedożywienie spowodowane brakiem odpowiedniej ilości składników odżywczych prowadzi do anemii i krzywicy, a to z kolei przyczynia się do osłabienia siły i wydolności mięśni. Nadwaga z kolei wpływa na przeciążenie układu krążenia i narządu ruchu. W okresie rozwojowym powinniśmy kontrolować również poziom witaminy D, której niedobór u dzieci powoduje zniekształcanie kośćca czyli krzywicę - ostrzega Piotr Żelazny, również fizjoterapeuta. Zatem ruch połączony ze zdrowym odżywianiem minimalizuje ryzyko powstawania powszechnych obecnie nadmiernych skrzywień.

Czytaj więcej: junior.sport.pl


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48502741749 zapisy@akademiafalubaz.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM CZŁONKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ"