Fakty i mity o sportowym wychowaniu dzieci

29-09-2015, 12:17

Czy dziecku zawsze powinno się pozwalać wygrywać? Czy sport jest dla każdego? Oto kilka najbardziej popularnych stwierdzeń, które mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Kto ma rację? Eksperci rozwiewają wątpliwości.

W rodzinnych zawodach trzeba zawsze pozwolić dziecku wygrać

 

I tak i nie. Dla dorosłego jest oczywiste, że do pewnego wieku dziecko w każdej dyscyplinie będzie od rodzica słabsze. Malec jednak uparcie wierzy, że może prześcignąć tatę lub mamę w wyścigu do piaskownicy.Jeśli to my za każdym razem będziemy wygrywać, podkopiemy u dziecka poczucie własnej wartości. Będzie kojarzyło aktywność, zawody, rywalizację z czymś przykrym, czymś, gdzie nie widzi dla siebie żadnej szansy. Istnieje wtedy ryzyko, że w przyszłości nie tylko nie podejmie się realizowania zadań sportowych, ale również zbyt łatwo będzie rezygnowało z codziennych wyzwań: w szkole, w pracy, w realizowaniu swoich pasji.

Z drugiej jednak strony pozwalanie dziecku na wygrywanie za każdym razem, budzi w nim swego rodzaju niepokój. Maluchy są niezwykle mądre. W pewnym momencie zaczynają rozumieć, że rodzic pozwala wygrywać, więc smak zwycięstwa przestaje smakować. Poza tym przegrywanie jest jedną z lekcji, której dzieci muszą doświadczyć.

Co zatem robić? Obserwować, kierować się intuicją. Im młodsze dziecko, tym więcej powinno mieć okazji do wygrywania. Czasem niech przegra, ale tylko "o włos". Rodzic, który poważnie traktuje rywalizację z  pociechą realizuje własne niespełnione potrzeby, kosztem dziecka. Nie wolno do tego dopuszczać.

czytaj więcej na JuniorSport.pl - kliknij tutaj

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group