Jak pomóc swojemu dziecku w rozwoju?

08-08-2018, 12:29 Porady dla dziecka i rodzica

Każdy zdecydowanie zgodzi się ze stwierdzeniem, że to rodzic jest pierwszym i najważniejszym wsparciem dla swojego dziecka, które rozwija swoje sportowe pasje. Często niestety dochodzi do sytuacji, gdzie zamiast wsparcia w codziennych trudach powoduje się u pociechy większe kompleksy i frustrację. Jest jednak kilka sposobów, aby temu przeciwdziałać.

Pomoc w rozwoju młodego dziecka to podstawa dla osiągnięcia jego przyszłego sukcesu. Jak w każdym wypadku może mieć dwa oblicza – pozytywne i negatywne. W takim wypadku rzadko mówi się o tym, że wsparcie jest nadopiekuńcze, często pokazując, że to rodzic chce więcej niż dziecko. Najważniejsze  to pomagać dziecku w organizacji jego dnia codziennego, ważne jest dobre rozplanowanie przejazdów dom – trening – szkoła – trening – dom. Przy tym trzeba również zadbać o odpowiednią dietę dla młodego piłkarza, pełną zdrowych i pożywnych posiłków.

Co powinien robić przede wszystkim rodzic? Oto kilka krótkich, ale ważnych porad:

- nie możesz podważać autorytetu trenerskiego, spowodujesz wyrządzenie krzywdy dziecku, które będzie miało mętlik w głowie, jednocześnie nie wiedząc kogo ma słuchać na murawie

- każdemu na boisku zdarza się zagrać źle, dlatego nie reaguj krzykiem  jeżeli twoja pociecha popełni błąd

- krytyka jest częścią życia każdego, ale nadmierne wypominanie dziecku błędów do niczego nie prowadzi, wręcz przeciwnie zdemotywuje go do dalszej gry

- każdemu podczas zawodów towarzyszą nerwy, ale musisz panować nad swoim zachowaniem. Treningi i mecz to oprócz nauki gry w piłkę zabawa. Jeśli twoja pociecha będzie widzieć, że nerwowo reagujesz na boiskowe wydarzenia, to sama będzie brać z ciebie zły przykład.

Dzięki temu, że poznasz potrzeby swojego młodego sportowca, pozwoli to określić, jakiego typu wsparcia musisz mu udzielić. Kierując się nadmierną presją w stosunku do swojej pociechy wyrządzisz mu krzywdę. Przede wszystkim musisz z nim więcej rozmawiać, pytaj go, czy twoje zachowanie mu pomaga, czy coś by zmienił. Najważniejsze, aby każde twoje zachowanie względem dziecka było w duchu rodzinnego ciepła.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group