APF otrzyma certyfikat PZPN!

05-02-2019, 17:37 Sukcesy Akademii

Polski Związek Piłki Nożnej wystartował z pilotażowym programem certyfikowania najlepszych szkółek piłkarskich w kraju. Wśród tych, które zostały docenione jako pierwsze, w województwie lubuskim jest zaledwie pięć – w tym Akademia Piłkarska Falubaz!

Ideą innowacyjnego programu certyfikacji szkółek piłkarskich przez Polski Związek Piłki Nożnej jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja faktycznej jakości szkółek.

Ocena odbywa się poprzez przyznanie danemu podmiotowi jednego z trzech certyfikatów – brązowego, srebrnego lub złotego, co świadczy o tym, że szkółka spełnia szereg kryteriów i daje gwarancje odpowiedniej jakości szkolenia. Takie wyróżnienie od PZPN oznacza, że doceniony podmiot dołącza do elitarnego grona szkółek, które są w naszym kraju jednymi z najlepszych miejsc do rozwijania piłkarskich umiejętności.

Do pilotażowej edycji programu zakwalifikowano w całej Polsce 160 podmiotów (szacuje się, że w Polsce działa ok. 4 tysiące szkółek). Zdecydowana większość z nich w pierwszej kolejności może ubiegać się o otrzymanie certyfikatu brązowego, co będzie impulsem do dalszego rozwoju i furtką, aby w kolejnych latach starać się o odznaczenia wyższe. Te na dziś przysługiwać będą w zasadzie tylko nielicznym szkółkom.

Wśród wyróżnionych w tym roku jest zaledwie pięć podmiotów reprezentujących województwo lubuskie na czele z Akademią Piłkarską Falubaz! Brązowe certyfikaty mogą trafić również do: Zbąszyneckiej Akademii Piłkarskiej, UKS Promień Żary, Stilonu i Warty Gorzów Wielkopolski.

- Akademia Piłkarska Falubaz została przez Lubuski Związek Piłki Nożnej wskazana do fazy pilotażowej ze względu na bardzo dużą jakość organizacyjną oraz szkoleniową w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży – czytamy w piśmie od PZPN podpisanym przez sekretarza Macieja Sawickiego i Magdalenę Urbańską, dyrektora departamentu piłki amatorskiej.

- Proces weryfikacji potrwa kilka najbliższych miesięcy. Przed nami m.in. jeszcze w lutym wyjazd do Warszawy i szkolenie w siedzibie PZPN. Finalnie certyfikaty zostaną wręczone we wrześniu – wyjaśnia dalsze kroki Damian Stopa, prezes APF, który nie ukrywa satysfakcji z udziału w pilotażowym programie.

- To kolejny dowód na to, że obraliśmy właściwy kierunek, a dzieci i młodzież z naszego klubu, czyli już ok. 1300 osób, odbiera jedne z najlepszych w tym województwie, ale i kraju, lekcje piłki nożnej. Jako klub i tworzący go młodzi piłkarze oraz ich trenerzy robimy systematyczne postępy. Nasza szkółka rośnie, organizuje własne rozgrywki i międzyklubowe turnieje, nasze reprezentacje dominują w każdym roczniku rozgrywek odbywających się pod szyldem PZPN, na co dzień wkładamy mnóstwo serca i umiejętności w treningi w każdej z ponad 20 lokalizacji. Będziemy dumni z możliwości legitymowania się brązowym certyfikatem związku i w przyszłości zrobimy wszystko, żeby aplikować o możliwość otrzymania wyższych – deklaruje D. Stopa.

Wymagania poszczególnych certyfikatów:

brązowy – podmioty spełniające podstawowe kryteria dotyczące kwalifikacji trenerów, liczby drużyn oraz programu szkoleniowego.

srebrny – podmioty w sposób ciągły i systematyczny szkolące i rozwijające zawodników, prowadzone przez trenera z licencją UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 14 osób na jednego trenera.

złoty – podmioty szkolące zawodników w sposób ciągły, systematyczny i profesjonalny, na zajęciach prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie do 12 osób na jednego trenera.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

Projekt i wykonanie: cogitech group